פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא תסמונת של כאב כרוני המפושט על פני מקומות רבים בגוף בצירוף עייפות. המשמעות המילולית של פיברומיאלגיה היא כאב ברקמת החיבור ובשרירים. זוהי תסמונת כרונית הנמשכת שנים רבות, תסמונת הפוגעת בתפקוד היום יומי של הלוקים בה, בתפקוד המקצועי, בתפקוד החברתי והמשפחתי.

הנתונים מלמדים כי בין שני אחוז לשמונה אחוז מהאוכלוסייה סובלים מפיברומיאלגיה, ושיעור הנשים הסובלות מהמחלה גדול פי שבע עד פי תשע מגברים. המחלה מאובחנת בדרך כלל בין גיל עשרים לחמישים, אך היא עלולה לתקוף גם ילדים. ועוד נתון מדהים: התסמונת אינה מאובחנת אצל שבעים וחמישה אחוז מהאנשים הסובלים ממנה.

למרות שהמחלה מוגדרת כמחלה כרונית, קיימות בה תקופות טובות לצד תקופות פחות טובות, אך בעזרת טיפול נכון אפשר לשפר את ההרגשה הכללית, להפחית את הכאבים ולשפר את התפקוד היום יומי.

פיברומיאלגיה – 5 דברים שחשוב לדעת על המחלה​

  1. פיברומיאלגיה היא מחלה של רקמות רכות או ראומטיזם של השרירים. המחלה מאופיינת בכאב שורף, מכרסם, רגיש ונוקשה. לעתים קרובות יש שינויים ברמת הכאב ובמיקום שלו בהתאם למספר גורמים כמו רמת הפעילות הגופנית, השעה ביום, מזג אוויר, דפוסי שינה ומידת הלחץ והחרדה שבהם נתון המטופל.
  2. התסמינים של המחלה: חרדה, עייפות, חולשה כללית בגוף, בעיות עיכול, רגישות לאור, כאבי ראש, רגישות לרעש, בעיות שינה, כאבי בטן, דיכאון, רגישות לשינויי טמפרטורה, קשיי ריכוז וזיכרון, הטלת שתן לעתים קרובות והתכווצות שרירים. אין הקלה בכאבי השרירים במנוחה, והכאבים אפילו מחמירים בשעות הלילה ובשעות הבוקר המוקדמות.
  3. הלוקים בתסמונת נראים כלפי חוץ אנשים בריאים ובבדיקות פיזיולוגיות לא נמצאים ממצאים פתולוגיים, אך בדיקה קפדנית ויסודית של השרירים בגוף תגלה רגישות באזורים ובמקומות ספציפיים.
  4. נכון להיום לא קיימות בדיקות מעבדה ייחודיות שדרכן אפשר לאבחן את התסמונת, האבחנה מתבססת על התלונות האופייניות של המטופל ועל תגובות כאב בלחיצה על אחת עשרה נקודות מתוך שמונה עשרה נקודות מוגדרות. לעתים גם בדיקות הדמיה יכולות לסייע באבחון התסמונת.
  5. פיברומיאלגיה היא מחלה כרונית הגורמת לכאב כרוני ולעייפות, אך היא אינה מסכנת חיים. בניגוד למחלות ראומטולוגיות אחרות היא לא גורמת לעיוות קבוע של המפרקים בגוף, לא מובילה לניוון שרירים בגוף והמצב הכללי שלה רק לעתים נדירות מחמיר עם הזמן.

מה הטיפול בפיברומיאלגיה?​

הטיפול במחלה מתחלק לשני סוגי טיפולים, טיפול בתרופות וטיפול שאינו תרופתי. שני העקרונות של טיפולים שאינם תרופתיים הם הגדלת סיבולת לב – ריאה והתעמלות לשרירים המכווצים והכואבים. מטרת הטיפולים היא לשמור על יכולת התפקוד, לשפר את איכות החיים ולהפחית את התסמינים.

התעמלות אירובית נחשבת כמועילה בטיפול לחולי הפיברומיאלגיה. חולים רבים הלוקחים חלק בתוכניות אימון שונות מדווחים על תחושה של בריאות, על רווחה, על הגברת הסיבולת ועל הפחתת הכאב. חשוב להתעמל על בסיס קבוע, לפחות פעם ביומיים, ולהגביר באופן הדרגתי את הפעילות כדי להשיג רמה גבוהה של כושר גופני.

טכניקות הרפיה כמו יוגה, מדיטציה, דמיון מודרך, הרפיית שרירים פרוגרסיבית או ביופידבק עשויות לעזור.

עיסוי משולב הוליסטי הוא הכלי המרכזי והיעיל ביותר לטיפול בפיברומיאלגיה​

לעיסוי משולב הוליסטי המתבצע על ידי מטפל מקצועי המכיר היטב את האנטומיה של הגוף, את מערכת השלד והשרירים והפתולוגיות התוקפות את הגוף יש יכולת לסייע ולהקל על תסמיני המחלה.

מטרת העיסוי הוא להקל על הכאבים, להחזיר לגוף את יכולת התפקוד, לשחרר שרירים מכווצים ולשפר את טווחי התנועה במפרקים. לעיסוי יש יכולת להתמודד עם הכאב הראשוני שבדרך כלל מופיע בכל הגוף, אם כי לעתים קרובות הוא עלול להופיע לראשונה באזור מוגדר בגוף כמו הצוואר והכתפיים ובהמשך להתפשט לשאר אזורי הגוף.

העיסוי עוזר כמעט בכל התחומים. הוא מפחית את רמת הלחץ והחרדה, הוא מאפשר שינה עמוקה וטובה, הוא מרגיע את כאבי השרירים, משפר את זרימת הדם ומונע פציעות בשרירים, משפר את תפקוד הגוף ואת איכות החיים.

במהלך הטיפול משתמש המטפל במגוון של טכניקות טיפוליות ידניות – מנואליות המוכרות לנו מעולם הפיזיותרפיה.

רוב החולים במחלה שעברו עיסוי מדווחים כי הם חשים באופן קבוע רמה מסוימת של כאב, אך אחרי טיפול עיסוי מקצועי יש להם תחושה שרמת הכאב פוחתת ותחושות נוספות כמו חולשה בגוף, עייפות ועוד נעלמות למספר שעות ולעתים אף לימים.

מטופלים רבים נמנעים לכתחילה מטיפולי מגע ועיסוי בשל הסבל התמידי של כאבים ועייפות, אך לאחר שהם עברו עיסוי רפואי הם תמיד מופתעים לגלות עד כמה העיסוי מסייע בשליטה על הכאבים ועד כמה הם חשים הקלה משמעותית לאחר הטיפולים.

לסיכום: פיברומיאלגיה זהו מצב כרוני שבו יש תקופות טובות ומצבים של החמרה. בעזרת אורח חיים נכון ובעזרת עיסוי מקצועי אפשר להפחית את התסמינים ואפילו למנוע אותם כלל.

סובלים מפיברומיאלגיה – אני יכול לעזור לכם! צרו קשר עוד היום כדי להרגיש טוב יותר כבר מחר!​