רפואה משלימה

רפואה משלימה היא גישה הוליסטית הרואה באדם יצור מושלם עם חיבור בין גוף לנפש. הרפואה המשלימה אינה מפרידה בין המערכות השונות בגוף, בין גוף האדם לנפש, אלא מתייחסת לאדם כאדם שלם ומאמינה כי הגוף והנפש הם אחד.

בעוד שהרפואה הקלאסית מעניקה טיפול על ידי אבחנה נקודתית, במערכת מסוימת או באיבר מסוים, הרפואה המשלימה לא מתייחסת לבעיה רפואית כבעיה נקודתית ולא מאמינה כי הבעיה היא באיבר מסוים, אלא באדם עצמו. ולכן הטיפול הוא באדם ולא במחלה הספציפית מתוך מטרה להחזיר את האיזון בין הגוף לנפש. הטיפול המשלים מתבצע מתוך הסתכלות רחבה על מצבו הבריאותי הכללי של המטופל, על אורח חייו, על הרגליו, על דפוסי ההתנהגות שלו, על מצבו הנפשי ועוד.

הרפואה המשלימה נתפסת כרפואה הנותנת אלטרנטיבה לרפואה המערבית ומשלימה אותה. הטיפולים המשלימים משלבים בין הטיפולים המדעיים במחלה שבהם מאמינה הרפואה המערבית לבין עקרונות הרפואה האלטרנטיבית ומתוך רצון לגייס את חוכמת הגוף הטבעית לריפוי של הגוף.

רפואה משלימה – מהעבר להווה​

הרפואה המשלימה היא חלק מרפואה עתיקה שהחלה כבר לפני אלפי שנים, היא החלה במזרח, היא כבשה את המערב ולפי כל התחזיות היא עומדת להיות דומיננטית הרבה יותר בעתיד. הרפואה האלטרנטיבית כוללת סוגי טיפולים שונים שתופסים מקום מרכזי יותר ויותר לצד הרפואה המערבית.

גם במקורות היהודים, חכמים יהודיים רבים שהיו בקיאים בקבלה, בפנימיות התורה ובחסידות עסקו ברפואה האלטרנטיבית ולימדו את הציבור על כוח החיים הטמון בגוף האדם, ואיך להפעיל את האנרגיות האלו כדי לקיים אורח חיים בריא בגוף ובנפש.

הרמב"ם שהיה מדען רופא וחוקר, רבי משה דוד ואלי שהיה פרשן מקרא שחי באיטליה במאה השמונה עשרה ועוד דיברו על כך שחולי האדם הוא במצבו הנפשי של האדם ואם לאדם יש נפש רגועה ושמחה ולב חזק, אם הוא ישמור על אורח חיים בריא הוא לא יגיע לידי חולי.

הרפואה המשלימה במאה העשרים ואחת מסייעת במגוון גדול של בעיות בריאות כמו מיגרנות, בעיות במערכת העיכול, הקלה על כאבים, בתסמיני אלרגיה, בכאבים כרוניים, בתמיכה בחולים הסובלים ממחלות כרוניות, בחיזוק של המערכת החיסונית בגוף, בבעיות השמנה, בחרדות, בדיכאון, בבעיות קשב וריכוז ועוד.

כוח המגע – התוצאות מדברות בעד עצמן

המחקרים מוכיחים כי טיפולי רפואה משלימה הניתנים על ידי אנשי מקצוע מיומנים מאופיינים ברמת בטיחות גבוהה, כמעט ללא תופעות לוואי ובאחוזים גבוהים של הצלחה.  

דניאל סלע הוא מטפל ומעסה מוסמך העוסק ברפואה האלטרנטיבית. שיטות הטיפול המשלימות שבהן מתמחה דניאל עושות שימוש במגע ידיו של המטפל, שיטות המביאות לשיפור של ההרגשה הכללית ולהקלה על התסמינים השונים שאתם מתמודד המטופל.

בקליניקה הנמצאת ברמת גן מציע דניאל מגוון של טיפולים ועיסויי גוף במטרה לסייע לכל מטופל לפתור את שורש הבעיה ולא רק את התסמינים, להקל על כאבים ולמנוע מחלות וכאבים, לתמוך במטופלים הסובלים ממחלות ומכאבים כרוניים ועוד, ולשפר את איכות החיים שלהם. את סוג הטיפול מתאים דניאל לכל מטופל באופן אישי בהתאם למצבו הרפואי, לגילו ולבעיות שמהן הוא סובל. 

הטיפולים השונים המוצעים בקליניקה של דניאל מבוססים על אותם העקרונות הרואים בגוף ובנפש יחידה אחת, עקרונות שהתפתחו כבר לפני אלפי שנים אשר פועלים לצד הרפואה הערבית ומשלימים אותה. 

 

סקירה קצרה על אודות הטיפולים הנפוצים ביותר​

עיסוי דניאל זוהי שיטה שפיתח דניאל סלע לאחר שצבר ניסיון וידע במגוון שיטות של עיסויים. הטיפול משלב מספר טכניקות של עיסוי בטיפול אחד, הוא משפר את איכות החיים של המטופלים, מקל על הכאבים, על מכאובי הנפש ועל העומס, הלחץ והתשישות המאפיינים את החיים במאה עשרים ואחת.

עיסוי שבדי זהו עיסוי שבו משתמש המטפל בידיים ובמרפקים בתנועות לישה במטרה לשפר את זרימת הדם, להקל על הכאבים, להפחית את המתחים, החרדות ואת הלחץ, לשפר את הפעולה של האיברים הפנימיים ועוד. העיסוי יכול להיות עדין ומרגיע או נמרץ ועוצמתי בהתאם למצב האינדיבידואלי של כל מטופל.

עיסוי רקמות עמוק הוא טיפול המתמקד בשכבות העמוקות של השרירים באזור מסוים בגוף. זהו עיסוי עמוק ואיטי הגורם להגמשת השרירים, להקלה על כאבים כרוניים, להמרצה של זרימת הדם, להקלה על מתחים נפשיים, לשחרור חסימות ולשיפור טווח התנועה ועוד.

שיאצו היא שיטת טיפול שבה לוחץ המטפל על נקודות נבחרות בגוף, כדי לאזן את זרימת הדם, לשחרר חסימות אנרגטיות ולסייע בסוגים שונים של בעיות בריאות. הטיפול מתאים למי שסובל מכאבי גב, מכאבי ראש, מבעיות במערכת העיכול, מבעיות שינה, לנערות ולנשים הסובלות מכאבי מחזור, למבוגרים הסובלים מאיבוד הגמישות של הגוף, מסייע במצבים של חרדות, לחץ ואי שקט ועוד.

עיסוי כפות הרגליים הוא עיסוי עדין אשר ממריץ את מחזור הדם, מסייע לחילוף החומרים בגוף, מסייע בבעיות שינה, מחזק את מערכת החיסון בגוף, משפר את התנועתיות של כף הרגל, מפחית מתחים ולחצים נפשיים ועוד.

טריגר פוינט היא שיטת טיפול מערבית אשר משתמשת בכלים ובידע של הרפואה המערבית ומתבססת על ההבנה באנטומיה ובפיזיולוגיה של הגוף. בשיטת הטריגר פוינט אפשר לטפל במגוון גדול של כאבים, כאבי עיניים, כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש, סחרחורות, דורבן בכף הרגל, כתף קפואה ועוד.

לומי לומי זהו טיפול שבו מעסים את כל הגוף לאורך ולרוחב. באמצעות הידיים ועם הרבה שמן מעסה המטפל את הגוף בתנועות נמרצות אשר משחררות חסימות, מפנות דם ורעלים מהגוף, משחררות את השרירים ומעניקות למטופל הרגשה של רגיעה המותירה אותו חיוני ואנרגטי גם אחרי שהטיפול כבר הסתיים.

כוסות רוח זוהי שיטה הנמצאת בשימוש כבר למעלה מאלפיים שנה המסייעת להגברת זרימת הדם במקום שבו הזרימה נתקעה. חידוש הזרמת הדם למקומות אלו מחדשת את אנרגיית המקום ונותנת כוח לכוחות הריפוי הטבעיים של הגוף ומאפשרת לו להחלים. הטיפול בכוסות רוח נחשב לטיפול יעיל ואפקטיבי למספר סוגים של מחלות ותחלואות כמו כאבי שרירים, הקלה על כאבים כרוניים, טיפול בהתקררות, בבעיות נשימה וחיזוק הגוף והמערכת החיסון.

אל הקליניקה שלי, אומר דניאל, מגיעים אנשים המתמודדים עם מצבים מורכבים ומאתגרים לצד אנשים אשר מקפידים לשמור על תחזוקת הגוף, על הגמישות ועל הבריאות שלו.
הרפואה המשלימה, אומר דניאל, היא אינה פינוק והיא לא מותרות. זוהי דרך חיים אשר משפרת את איכות החיים, מונעת מחלות ותומכת במטופלים המתמודדים עם בעיות בריאות שונות.