קורונה

לחוצים מנגיף הקורונה, חוששים מהמחלה ומההשפעות הכלכליות? יש לי דרך להקל עליכם!​

הידעתם, עיסוי מקצועי אינו נועד רק למטרות פינוק, העיסוי מספק תרומה אדירה לקשר שבין בריאות הגוף ובריאות הנפש?​

אחד הדברים המאפיינים אותנו בתקופת הקורונה הוא מתחים נפשיים. עוד לפני עידן הקורונה, הכריז ארגון הבריאות העולמי על הלחץ הנפשי כמגפה המסוכנת ביותר במאה העשרים ואחת. אינספור מחקרים הוכיחו כי למתחים וללחצים הנפשיים יש השפעה הרסנית על הגוף. מתח נפשיים עלול להתבטא בכאבי שרירים, בלחץ דם גבוה, בכאבי גב, בסוכרת, בפגיעה במערכת העצבים בפגיעה במערכת החיסון ועוד.

כבר בתקופת התנ"ך אמר שלמה המלך: רוח איש יכלכל מחלה ורוח נכאה מי "ישאנה", משלי י"ח. כלומר אדם שרוחו שבורה יחווה סוגים שונים של מחלות ולהיפך. גם מחקרים רפואיים רבים שנערכו בעידן המודרני תומכים בדעה זו. המחקרים קובעים כי מצב של סטרס ומתחים נפשיים פוגע ביכולת ההגנה של הגוף שלנו ומביאים למחלות.

סטרס, מערכת החיסון ועיסוי – מה הקשר?​

בימים אלו אנחנו עוברים ימים לא פשוטים, נגיף הקרונה הגיע אלינו בהפתעה, ללא הכנה מוקדמת ובלי שיש לנו חיסון או תרופה נגדו. אנחנו לחוצים! אנחנו חוששים שנידבק בנגיף, אנו חוששים מההשלכות הכלכליות של מגפת הקרונה ועוד, וכל אלו מגבירים את הלחצים היום יומיים שאנו עוברים, משפיעים על מצב הרוח, מתישים את הגוף, פוגעים במערכת החיסון ולא נגזים אם נאמר שהם גם מקצרים את תוחלת החיים. 

המוסד הרפואי Mayo Clinic, מוסד הנחשב למקור ידע מקצועי ומוסמך בתחום הבריאות פרסמו מאמר המונה את כל היתרונות של העיסוי כפי שבא לידי ביטוי במחקרים רפואיים. בין שאר היתרונות נכתב כי העיסוי מסייע להפחתת כאבי ראש ומגרנות, משפר את איכות השינה ומפחית מצבי לחץ וחרדה.  

עיסוי מצוין לחיזוק מערכת החיסון. מערכת החיסון שלנו היא כמו צבא וכמו שבצבא יש חילות שונים עם יכולות שונות, כך גם במערכת החיסון. מערכת החיסון מורכבת מסוגים שונים של תאים כאשר לכל תא יש יכולות ותפקידים שונים וכל התאים פועלים בסינכרון ובתיאום.
הסיירת של מערכת החיסון הם תאי NK, ראשי תיבות של Natiral Killer, כאשר אחד התפקידים של תאים אלו הוא חיסול ווירוסים.
כאשר הווירוס פולש אל התא, התא מרגיש זאת ומפריש חלבונים מיוחדים אל מעטפת התא,  חלבונים המסמנים למערכת החיסון שפלשו אליו. כלומר, התא מזמין את מערכת החיסון לבוא ולחסל אותו יחד עם הווירוס שפלש אליו. כאשר תאי NH, המסיירים בגוף, מזהים תאים נגועים בווירוס הם מחסלים אותם יחד עם הווירוס. 
עדיין רב הנסתר על הגלוי באשר לתאי NK  , אך מחקרים אחרונים טוענים כי אנשים הסובלים ממחסור בתאי NK חשופים יותר למחלות ויראליות, לווירוסים, לעומת אנשים עם כמות גדולה של תאים אלו.
אחת הדרכים להגדלת הכמות של תאי NK  במערכת החיסון הוא עיסוי. חוקרים באוניברסיטת מיאמי בפלורידה מצאו כי עיסוי תדיר הביא לרמות מופחתות של קורטיזול, הורמון הסטרס, לרמות חרדה מופחתות ולרמה גבוהה יותר של תאי NK.

 האם מותר או כדאי לבצע עיסוי בתקופת הקורונה?​

נכון לכתיבת שורות אלו משרד הבריאות למכוני העיסוי ולמעסים המקצועיים לחזור לפעילות מלאה בכפוף להנחיות של המשרד.
על המטפל לעטות כל הזמן מסיכה, לשטוף היטב את הידיים ולהחליף את המסכה ואת ציוד המגן במעבר בין מטופל אחד לשני.
חשוב להקפיד כי מתבצע חיטוי מלא של מיטת המטופל וכי הקליניקה מאווררת היטב עוברת חיטי מלא לאחר כל מטופל.
בתקופה זו, האחריות על הטיפול חלה גם על המטופלים, עליהם לוודא כי המטפלים המקצועיים  עושים הכול כדי למלא את ההנחיות של משרד הבריאות וכי הם שומרים על המטופל מפני הסכנות העלולות להופיע לאחר הטיפול 
דווקא בתקופה זו, אל תוותרו על עיסוי מרגיע, הוא יעזור לכם לעבור את התקופה הקשה בקלות, יחזק את מערכת החיסון, ימנע מצבי סטרס וחרדות ויגן עליכם.

אם אתם חוששים לעבור עיסוי במכון עיסוי מלא באנשים, אתם מוזמנים לקליניקה של  דניאל סלע. דניאל יעניק לכם עיסוי אישי ואינטימי אחד על אחד מתוך הקפדה רבה על כל הכללים וההנחיות הבריאותיות למניעת הסיכונים.